Статті SHAKTI

ТРИПУНДРА

Трипундра (त्रिपुन्द्रम — «три риски», «три смуги») — вид тілаки. Є три поперечні лінії, що наносяться найчастіше на лоб, зазвичай у поєднанні з точкою (бінду) з куркуми між брів, на місці «третього ока», або аджна-чакри. Може наноситися:
• трьома горизонтальними лініями;
• трьома півкругами від скроні до скроні;
• трьома лініями (як горизонтальними, так і трохи закругленими) у вигляді цифри «вісім».
Найбільш широко нанесення трипундри практикується в шіваїзмі.

Існує кілька описів символіки трипундри:
Кожна з ліній трипундри символізує один із трьох видів зв'язків для душі людини: анаву, карму та майю.
Вони представляють три гуни, що лежать в основі проявленого Світу.
Символізують Творіння, Підтримку та Руйнування — три прояви Шіви.

Найпростіший спосіб нанесення трипундри: трьома пальцями (вказівний, середній, безіменний) правої руки береться попіл і з читанням мантри ОМ НАМАХ ШІВАЙЯ легким рухом наноситься зліва направо на лобі. Цим способом зазвичай користуються, коли треба швидко (і часто ненадовго) взяти участь у ритуалі чи зайти до храму.
Зазвичай трипундра наноситься перед або після виконанням пуджі або яджни. Тому попередньо відбувається омивання (по можливості повне). Потім обов'язково сухими руками, з читанням у строго певній послідовності мантр або стотр (послідовність залежить від приналежності до тієї чи іншої шиваїтської школи), попіл наноситься на вказані у священних текстах місця (по Сканда пурані):
32 місця: Голова, лоб, вуха, очі, ніс, рот, шия, плечі, лікті, зап'ястки, груди, ребра з боків, пупок, пах з обох боків, сідниці, мошонка, стегна, коліна, кісточки, ступні.
16 місць: Голова, лоб, вуха, шия, плечі, лікті, зап'ястки, груди, ребра з боків, спина.
8 місць: Голова, лоб, вуха, плечі, груди, пупок.
5 місць: Лоб, плечі, груди, пупок.