Статті SHAKTI

ЧЕТВЕРТА СХОДИНКА ЯМИ - БРАГМАЧАР’Я

Четверта умова проходження сходинки ЯМА є БРАГМАЧАР'Я.
БРАГМАЧАР'Я складається з двох слів: Брагма і ачар'я. Брагма це принцип вищого буття, творчої енергії, енергії знань. Ачар'я це буквально, той хто вказує шлях, пастух, той, хто веде за собою, той, хто переміг хіть. Тому зміст слова БРАГМАЧАР'Я - знання які вказують шлях, які перемагають хіть. Хіть це стан, коли сильно хочеться щось отримати, таке сильне бажання, яке затьмарює собою здоровий глузд. Коли ми говоримо про хіть, ми думаємо про сексуальне бажання. Воно є найсильнішим, тому саме це бажання генерує всі інші. Якщо сексуальні бажання не задовольнити, вони перетворюються у нестримний потік матеріальної жадоби. Принцип БРАГМАЧАР'Я включає в себе вміння контролювати свої бажання і отримувати насолоду від більш тонких джерел. Але не придушувати їх, не заміщувати їх придбанням зовнішніх об'єктів або нескінченних сексуальних контактів. БРАГМАЧАР'Я це вміння, почуття хіті перевести з ракурсу матерії в ракурс духовності. Сексуальна енергія, яка є основою хіті, є потужним початком будь-яких енергій. Людина має навчитися через контроль, саме через контроль, а не через стримання, трансформувати сексуальну енергію в енергію поваги, любові, творчості, надхнення тощо. Але останнім часом значення терміну БРАГМАЧАР'Я трактується як стримання сексуального бажання. Така практика без глибоких знань, йогічних і дихальних практик може призвести до сплеску насильства, агресії, гнівливості, відсутності терпіння, жорстокості, засліпленності, фанатизму. Тому контроль за сексуальною енергією у вигляді хіті має відбуватися через усвідомлення її природи. Сексуальна енергія пов'язана з утворенням сім'я. Говориться, що для утворення однієї краплі сперми потрібно використати сорок крапель крові. А для утворення сорока крапель крові необхідно перетравити вісімдесят шматочків їжі. Сім'я вміщує в собі високу концентрацію чистої прани (енергії), яка використовується не тільки для зачаття дитини, але насамперед, для духовного зростання і досягнення перманентного відчуття щастя. Накопичення сім'я, дає накопичення чистої прани.
Хіть це прояв внутрішньої незадоволенності. Якщо вона є, від неї необхідно позбуватися, її варто змінити на більш високі прояви. Тому, що хіть є джерелом потужної енергії і дає сили для таких змін, дає сміливість для цього. Найкращою практикою для приборкання хіті є вивчення Санатана Дгарми, яка включає в себе вивчення філософії, йоги, джйотіша (принципів астрології), пранаями (дихальних практик) майдхуни (тантричних сексуальних стосунків) тощо.
У чоловіків хіть більше проявляється через сексуальні прямі бажання. Просто хочеться оргазму. У жінок це проявлено через бажання отримати якомога більше матеріальних задоволень у вигляді майна, нерухомості, одягу. Якщо сексуальне бажання не задоволено, а воно не може бути задоволено звичайним оргазмом, то воно породжує нескінченний потік матеріальних бажань, які ніколи не можуть бути остаточно задоволені. Тому задоволення одного бажання веде до породження наступного. Часто людина не встигає насолодитися тим, що має, як в її голові вже виникає те, чого не має, але чого хочеться. Так породжується неможливість виникнення сантоші (одна із умов НЕЯМИ). Принцип БРАГМАЧАР'Я веде до внутрішнього задоволення, яке в свою чергу дає відчуття спокою і насолоди.
Людина, яка утвердилася у БРАГМАЧАР'Я стає на стільки сміливою, що позбувається страху смерті, стає енергійною і сильною. Це необхідні якості для стабільної духовної практики і трансформації свідомості.