Статті SHAKTI

Перша і друга сходинки Аштанга Йоґи. ЯМА. АХІМСА

Ця сходинка вчить тому, що не потрібно робити. Тобто вона вказує які дії не дають можливості розвитку і розширення свідомості, тому що свідомість і тіло забруднені речами, які прив'язують їх до матеріального сприйняття світу. Не можливо досягнути подальших сходинок Аштанга йоґи, не осягнувши ЯМИ.

Другим пунктом ЯМИ є АХІМСА. Слово ахімса перекладається із санскриту як ненасильство. Це такий самий заповіт як у Біблії "не вбий", але ширший в розумінні значення, яке вкладалося в цей термін. Ненасильство це ЛЮБОВ, можливість проявлятися всім природнім можливостям і схильностям усіх живий істот. Це повага не тільки до життя свого, але і до життя будь-якої живої істоти. Зокрема, до комахів, риб, птахів, тварин та рослин. Але будь-яка дія має починатися із середини себе і застосовуватися до себе. Тому ахімса має бути проявлена до себе. Насильство це напруга, біль і страждання. Ненасильство це напруга без болю і страждання. Це прикладання зусилля без надриву, так коли приємно від такого напруження. Це вміння прийняти свою природу без "а я не згодна/згодний!". Це вміння любити своє тіло, без бажання щось змінити, але з бажанням тримати його у формі, яку створив Бог. Тільки тоді, коли ми не будемо проявляти насилля до себе, ми зможемо проявляти його і до інших.

Поважати життя інших живих істот це не припиняти їх життя, особливо без потреби. Але якщо це ворог, який до тебе проявляє агресію, то це звичайно, треба зупинити. Проте, якщо агресія не була проявлена, то вбивати не можна. Це стосується не тільки людей, але і тварин і комахів і птахів і риб і навіть вірусів і бактерій. Тіло людини, та його частина яка не контролюється нашим бажання, не вбиває віруси і бактерії поки вони не починають шкодити тілу. Тобто поки вірус чи бактерія не нападає агресивно, тіло дозволяє їй жити в ньому. Чому ж ми не робимо так само. Чому ми вбиваємо корів, свиней, курей, гусей і інших тварин, які на нас не нападають? Чому ми вбиваємо дерева, забуваючи, що ми дихаємо за їх рахунок. Чому не замислюючись беремо на полицях магазинів вбитих по нашому замовленню курчат, телят, поросят? Тому що не можемо навіть уявити про їх страх і біль під час смерті. Але ці істоти мало чим відрізняються від нас. Деякі навіть кращі за нас. Ми приносимо їх життя в жертву нашому. Але будь-яка жертва має бути оплачена. Чому ми не замислюємося про ціну, яку з нас стягнуть за ці вбивства.

Якщо людина притримується ахімси, у неї розвивається, як побічний ефект, сверхздібність - вона ніколи не опиняється там, де є насильство, ніколи на території де вона живе, не буде війни, ніколи і ніхто не проявить до неї насильства. Без цього пункту Аштанга йоґи неможливий рух до осягнення себе і Бога. І не дарма Ахімса іде другим пунктом після Сат'ї (правдивості). Спочатку треба стати чесним із собою і признатися собі, що коли ти їсиш м'ясо, навіть якщо ти власноручно не вбив тварину, це насильство.

Наталія Пальгуєва