Статті SHAKTI

Вісім сходинок Аштанга йоґи

Мудрець Патанджалі пропонує людству, народженому в час Калі юги швидкий шлях до пробудження або до просвітлення через вісім сходинок йоґи. Цей шлях він виклав у своїй праці "Йоґа сутра Патанджалі". Давайте розглянемо кожну сходинку окремо і розберемося, чи доступний цей шлях для людей народжених у Калі югу.

Для початку давайте розберемося що це за сходинки.

Перша сходинка це ЯМА. Навіть саме слово «яма» по змісту вказує на напрямок руху вниз, падіння, спотикання. Тому на цій сходинці людина вчиться контролювати і не робити те, що не потрібно.

Друга сходинка НІЯМА. Це навпаки, те що рекомендується розвивати в собі і використовувати в житті. Це те що потрібно робити.

Третя сходинка АСАНА. В перекладі з санскрита це місце сидіння або положення тіла. Тобто потрібно засвоїти всього одне положення, в якому тіло не буде бентежити розум.

Четверта сходинка Аштанга йоґи (восьмирівневої йоґи) це ПРАНАЯМА. ПРАНАЯМА це вміння за рахунок дихання керувати своїми енергетичними потоками.

П'ята сходинка - ПРАТ'ЯХАРА, це вміння відводити свої почуття від об'єктів, які нас оточують. Тобто зробити так, щоб звук, смак, запах, тощо не дратував розум; почуття не перемикали думку на об'єкти, які ці звуки, смаки, запахи тощо випромінюють.

Шоста сходинка Аштанга йоґи - ДХАРАНА. Дхарана це вміння утримувати увагу на чомусь достатньо довго. Тобто це вміння концентруватися на чомусь, бути зосереджиним.

Сьома сходинка -ДХ'ЯНА. Сучасна мова перекладає це слово як медитація. Але це скоріше, стан в якому можна пізнати не пізнані речі.

Восьма і остання сходинка - САМАДГІ. У багатьох вчення про йоґу можна прочитати, що самадхі, це стан, до якого ведуть шляхи йоґи, що це те блаженство, прозріння, просвітлення заради якого йоґ проходив цей шлях. Самадгі дає розуміння і бачення всього в усьому і одночасно повну пустоту. Це стан, у якому є відповіді на всі питання і питань більше не виникає. Це стан, коли відкриваються всі знання і безмежність Всесвіту, розуміння своєї природи і природи Бога.

У наших подальших статтях ми розглянемо кожну сходинку окремо.