Статті SHAKTI

Історія появи туласі Шалаграма-Шили

Згідно з легендою із Пуран, Туласі була однією з пастушок-ґопі у вічній обителі Крішни — лоці Голоці. Вона була близькою подругою Радги — вічної коханої Крішни та найголовнішої з ґопі. Одного разу Радга виявила, що Туласі без її дозволу грає з Крішною. Радга дуже розсердилася і прокляла Туласі народитися на Землі в людському тілі. Однак, за всіма цими подіями стояв план Крішни, який полягав у тому, щоб принести благо мешканцям матеріального світу, зокрема й людям на Землі. Почувши це прокляття, Туласі настільки злякалася, що прийняла притулок у Крішни. Крішна втішив її і попросив її не турбуватися. Він пообіцяв їй, що якщо вона прийме людське тіло і буде робити аскези, вона знову здобуде його. Після цього Туласі народилася на Землі як дочка царя Дхармараджа та його дружини Мадхаваті. Оскільки ніхто не міг зрівнятися з нею за красою та якостями, її назвали «Туласі», що в перекладі з санскриту означає «незрівнянна».

Туласі вирушила в ліс, і піддала себе суворим аскезам, які задовольнили творця цього всесвіту Брахму, який побажав дарувати їй будь-які благословення. Туласі розповіла Брахмі, що вона була ґопі на Голоці, і що вона була проклята Радгою народитися в людському тілі. Вона також сказала йому, що коли вона прийняла притулок Крішни, він запевнив її в тому, що, роблячи аскези, вона зможе отримати його назад. Дізнавшись історію Туласі, Брахма дарував їй благословення, згідно з яким вона мала вийти заміж за Нараяну — Крішну в одній з його іпостасей.

Брахма розповів Туласі про те, що Радга також прокляла одного з хлопчиків-пастушків із Голоки на ім'я Судама, який прийняв народження як демон Шанкхасура. Оскільки Туласі була на Голоці, Судама подобався їй, Брахма запропонував їй вийти за нього заміж. Брахма пообіцяв їй, що пізніше вона має отримати благословення Нараяни та досягти звільнення. Брахма передбачив, що вона стане найбільшою з усіх рослин і найдорожчою відданою Нараяни, і завдяки своїй чистоті вона звільнить увесь світ. Брахма також сказав, що жодне поклоніння без неї не вважатиметься закінченим. Потім Брахма дав Туласі особливу «Радга-мантру», що складається з 16 складів та благословення бути удачливою, як сама Радга. Наслідуючи вказівку Брахми, Туласі вийшла заміж за демона Шанкхасура.

Шанкхасура володів неперевершеною силою, за допомогою якої він завоював райські планети і повалив девів з небес. Набув він цієї сили завдяки отриманому благословенню, яке полягало в тому, що поки його дружина Туласі буде беззавітно вірна йому, ніхто не зможе вбити його. Стурбовані деви прийшли на аудієнцію до Брахми і запитали в нього поради про те, як вони можуть здолати Шанкхасуру. Не знаючи, як допомогти їм, Брахма подався за допомогою до Шіви, і Шіва в свою чергу пішов до Вішну на Вайкунтху. Вішну заспокоїв Шіву і пообіцяв виконати бажання Туласі отримати його собі за чоловіків і зробити так, що Шанкхасура втратить засновану на її вірності містичну силу. Вішну оголосив, що для цього він прийме обличчя Шанкхасури і коли Туласі, сама того не знаючи, стане невірною своєму чоловікові, деви матимуть можливість вбити могутнього демона.

Дотримуючись своєї обіцянки, Нараяна набув форми Шанкхасури і таким чином виконав бажання Туласі. Коли деви змогли вбити демона Шанкхасуру, Туласі усвідомила, що хтось інший, мабуть, прийшов до неї у вигляді її чоловіка і вступив із нею у зв'язок. Усвідомивши, що це, мабуть, був сам Нараяна, вона прокляла його стати каменем. Однак, Нараяна у відповідь благословив її, сказавши, що Туласі, залишивши своє нинішнє тіло, стане йому такою ж дорогою, як Лакшмі. Тіло Туласі перетвориться на річку Ґандакі, а волосся - на чагарник туласі. Саме тому вважається, що Нараяна мешкає в річці Ґандакі у формі каміння, яке приймається як його втілення і має назву «Шалаграма-Шила». Отже, Нараяна завжди пов'язаний з Туласі як у її формі річки Ґандхакі, так у її образі священної рослини туласі.

Демон Шанкхасура (який був насправді хлопчиком-пастушком Судамою) став раковиною Шанкхою — одним із основних атрибутів Нараяни, який завжди перебуває у нього в руці. Вважається, що без туласів поклоніння Нараяні не може бути повним.

Куладжаа